2023-08-29

Tajemnicza Moc 5-3-1:Technika do lepszego nastroju

Czasami życie stawia przed nami wyzwania, które mogą pozostawić nas z uczuciem, że świat nas przytłacza. W takich momentach warto mieć przy sobie skuteczną technikę, która pomoże odzyskać spokój i radość. Przedstawiam Ci magiczną technikę 5-3-1 – proste narzędzie, które pomoże Ci zmienić perspektywę i poprawić samopoczucie. Technika ta jest wynikiem połączenia wielu idei z obszaru psychologii, mindfulness i medytacji.

Jak działa Technika 5-3-1?

Zatrzymaj się na chwilę.

Gdy czujesz, że nastrojowi zaczyna zagrażać szara chmura, zatrzymaj się. Dzięki temu możesz wyjść z chaosu. Znajdź spokojne miejsce, usiądź lub zamknij oczy – ważne jest, abyś mógł skupić się na sobie.

Krok 1: Pięć zmysłów
Zanurz się w Pięciu zmysłach (widzenie, słuch, dotyk, węch i smak)

Zamknij oczy i zanurz się w doznaniach. Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz? Co wąchasz? Co smakujesz? To ćwiczenie ma na celu oderwanie od natrętnych myśli i skupienie na tym, co jest tu i teraz, pomaga przenieść uwagę z umysłu do teraźniejszości.

Krok 2: Trzy rzeczy za które jesteś wdzięczny
Odkryj Trzy rzeczy, za które jesteś dziś wdzięczny

Wybierz trzy rzeczy, za które czujesz wdzięczność. Dzięki temu skupiasz się na pozytywnych aspektach swojego życia. To pomaga przekierować uwagę od problemów i zmartwień na rzeczy, które cieszą Pamiętaj – to mogą być nawet małe rzeczy. Może to być poranna kawa, uśmiech koleżanki z pracy, śpiew ptaków za oknem.

Krok 3: Jeden marzycielski cel
Wyobraź sobie jeden marzycielski cel

Wyobraź sobie, że już osiągnąłeś jeden ze swoich celów, o którym marzysz. Zwizualizuj to. Zobacz kogo widzisz dookoła siebie, jak już cel zrealizowałeś, w jakich miejscach jesteś, co czujesz. Pozwól sobie na moment podziwiania tego osiągnięcia. Wizualizacja osiągnięcia marzycielskiego celu wyzwala pozytywne emocje i daje poczucie spełnienia. To może podnieść na duchu i zmienić perspektywę.

Nadeszła chwila, aby wrócić do teraźniejszości, ale z lepszym nastrojem. Uszczęśliwiłeś siebie.  Teraz spójrz w lustro i uśmiechnij się do siebie. To jest twój moment triumfu nad chwilowym chaosem.

Ta technika jest jak magiczna różdżka, którą masz zawsze pod ręką. Praktykując ją regularnie, nauczysz przenosić się od chaosu do spokoju, od nastroju do uśmiechu. To jest tylko pięć minut, które mogą odmienić resztę dnia. Teraz, gdy znasz tę prostą technikę, zawsze masz przy sobie narzędzie, które przyniesie ci ulgę i poprawi nastrój.

Spróbuj tej techniki przy najbliższej okazji i zobacz, jak mała zmiana perspektywy może uczynić znaczącą różnicę w twoim samopoczuciu. Dzięki technice znajdź chwile spokoju i radości, a te chwile z czasem staną się Twoją codziennością.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Pozostałe publikacje blogowe